Kaip dažnai keičiate kompiuterį: panevėžietis rado sprendimą, kaip sutaupyti įrangai

Panevėžio UAB „Restorie“, superkanti kompiuterinę įrangą ir atnaujinanti ją pakartotiniam naudojimui, pastebi, kad „protingų“ kompiuterių ar telefonų pačios aktyviau ieško smulkios ir vidutinės įmonės. Jos nepraleidžia progos sutaupyti 30–50% įrangai, be to, mato ir kitos naudos.

Įrengti kompiuterizuotą darbo vietą kainuotų 900–1.000 Eur, bet jai reikalinga įranga gali atsieiti ir 500–700 Eur – alternatyvas pristato Daumantas Simėnas, Panevėžio UAB „Restorie“ vadovas ir įkūrėjas. Bet ekonominė nauda yra tik vienas pranašumas. Darkart naudojantys atnaujintą kompiuterį sutaupo ir per 1.000 l gėlo vandens, kiek būtų išeikvota pagaminti naujam, ir nerizikuoja, kad prietaisas atsidurs miške ar bus sudegintas.

„Kai pradėjome domėtis atliekų sektoriumi, išdygo šokiruojantis faktas – tinkamai perdirbama ir sutvarkoma yra tik iki 20% viso metinio elektronikos atliekų srauto. Tai reiškia, kad 80% kažkur dingsta – miškuose, sąvartynuose ar yra išplukdoma į Afriką ar Aziją, elektronika deginama, bandoma išgauti auksą ir kitas medžiagas, o deginamos atliekos teršia atmosferą, gruntinius vandenis, vandenynus, iš kurių žuvys patenka ant mūsų stalo. Apie tokį ciklą turbūt ne visi pagalvojame“, – VŽ sako D. Simėnas.

Jis pats teigia turėjęs progą pagalvoti apie ekologiją ir poveikį gamtai savo karjeroje ne kartą. Pavyzdžiui, Notingamo universiteto absolventas yra programos „Kurk Lietuvai“ alumnas – jis dalyvavo Aplinkos ministerijai įgyvendinant užstato sistemos projektą, nagrinėjo ekologijos temas universitete.

„Turbūt nuo tada vis kirbėjo idėja, susijusi su atliekų tvarkymu ir nuolatiniu konsumerizmu, vartojimu, kaip spręsti įvairių atliekų problemą. Idėja galų gale kristalizavosi į elektronikos srities atliekas bendrąja prasme, nes elektronikos atliekos yra viskas, kas turi bent mažiausią čipą ir yra maitinama elektra“, – kalba jis. Pašnekovas pasakoja: sukrėstas fakto, kad tik penktadalis elektronikos atliekų tinkamai sutvarkoma, pradėjo galvoti, ką geriausio gali padaryti šioje srityje.

„Antrinis įrangos panaudojimas – kaip ir pirmas sprendimas vertės grandinėje. Didžioji dalis elektronikos prekių yra panaudojama metus, dvejus, trejus – iki penkerių, ir tada įranga pakeičiama nauja, o senoji, jeigu pasiseka, pakliūva į perdirbimo gamyklas, jei ne – atsiduria bet kur“, – sako D. Simėnas.

Taigi Panevėžyje įsikūrusi jauna įmonė superka naudotą įrangą ir atnaujina, paruošia ją naudoti toliau naujiems savininkams. Kaip nurodo D. Simėnas, įranga superkama daugiausia tiesiogiai iš įmonių ir viešuose aukcionuose, kuriuose parduodami naudoti, nereikalingi ar neveikiantys įrenginiai: stacionarieji ir nešiojamieji ar planšetiniai kompiuteriai, monitoriai, projektoriai, išmanieji telefonai ir kt.

„Gavę naudotą įrangą, ją visiškai išardome ir išvalome duomenis – tai pirmas žingsnis, nes duomenų saugumas yra mūsų prioritetas. Visi duomenys išvalomi su specializuota programine įranga, tada ji važiuoja į gamybos procesą. Laikome save gamintoju, nes procesas panašus: išardome įrangą, testuojame visus komponentus, gal kur yra neveikiančių jungčių, turime daugiau kaip 30 kokybės kontrolės etapų. Ištestavę įrangą pagal kliento poreikius ją surenkame, kiek įmanoma atnaujiname kosmetiškai ir parduodame“, – apie „Restorie“ darbą pasakoja D. Simėnas.

Protingos įrangos e. parduotuvė

Kol kas bendrovės, norinčios įsigyti atnaujintos įrangos arba atiduoti atnaujinti savąją ir vėl naudoti, susisiekia su „Restorie“, tačiau prieš maždaug pusmetį veiklą pradėjusi įmonė artimiausiu metu planuoja ir e. parduotuvę, kurioje atnaujintų įrenginių galėtų įsigyti ir verslas, ir privatūs naudotojai.

„Kuo didesnė įmonė, tuo daugiau lėšų sutaupoma. Nemažas susidomėjimas iš smulkaus ir vidutinio verslo, kartais jis yra proaktyvesnis, nes šios bendrovės pačios ieško sprendimų, matydamos ne tik piniginę naudą, bet ir norėdamos prisidėti prie aplinkos tausojimo. Taip pat dirbame ir su stambiu verslu, kuris naudojasi duomenų valymo paslauga“, – klientus, kurie ieško „protingos“ įrangos, pristato D. Simėnas.

Kaip paaiškina pašnekovas, protinga ją vadina todėl, kad tai geras pasirinkimas sutaupyti ir gauti visas reikalingas funkcijas, kai verslas ieško įprastos kompiuterinės įrangos, atlikti, pavyzdžiui, administracinėms užduotims. O jeigu įmonės poreikiai specifiniai – projektavimas, žaidimų kūrimas ir kiti darbai, kuriems reikia galingos įrangos, tokiems klientams panevėžiečiai ieško specializuotos įrangos, kurią galėtų atnaujinti.

„Įsivaizduokime: įmonė naują įrangą darbo vietai galėtų nupirkti už 900–1.000 Eur, o visiškai atnaujintą su 12 mėnesių garantija galėtų įsigyti už 500–600 Eur. Taigi galimybė sutaupyti yra 30–50%, – skaičiuoja D. Simėnas. – Atnaujinta įranga atlieka tas pačias funkcijas, tad ekonominė logika didžiulė, tačiau taip pat sutaupoma ir labai daug gamtos resursų. Pavyzdžiui, atnaujinto kompiuterio įsigijimas vidutiniškai sutaupo 1.000–1.500 l gėlo vandens, tiek suvartojama naujo įrenginio gamybai, ką ir kalbėti apie auksą, paladį, varį, kitas žaliavas, dažniausiai išgaunamas kasyklose Kinijoje užteršiant gruntinius vandenis.“

Profesionaliai atnaujintas kompiuteris

Žalesnė politika

Pasak „Restorie“ įkūrėjo, „protinga“ atnaujinta įranga yra artimesnė naujai negu naudotai: ji ištestuojama, pereina daug kokybės kontrolės etapų, todėl bendrovė ją parduoda su 12 mėnesių garantija.

„Tai ne tik kokybinis ir ekonominis aspektas: siekiame sukurti didelį teigiamą poveikį aplinkai, kad atnaujinta įranga taptų pirmuoju pasirinkimu renkantis elektronikos įrangą, – sako pašnekovas. – Kas dvejus metus norime naujo telefono ar kompiuterio, nors jie atlieka tas pačias funkcijas, kurių neišnaudojame.“

Antrinis įrangos panaudojimas yra besikaupiančių, tinkamai netvarkomų elektronikos atliekų problemos sprendimo dalis, bet tam reikia ir kitų žingsnių. Pavyzdžiui, daugiau naudotų elektronikos prietaisų surinkimo taškų, taip pat skatinimo naudoti atnaujintą įrangą.

„Politiniu lygmeniu reikėtų skatinimo naudoti atnaujintus įrenginius, pavyzdžiui, žalieji viešieji pirkimai, kur viešosios, biudžetinės įstaigos svarstytų įsigyti nebūtinai naują įrangą ir taip didinti jos gamybą“, – svarsto pašnekovas.

Prieš maždaug metus įregistruota bendrovė prisistato kaip ambicingas žiedinės ekonomikos startuolis, siekiantis tapti lyderiaujančia įmone Europoje. D. Simėnas sako, kad įrangos atnaujinimas yra pirmas bendrovės žingsnis. Ieškodamas pradinių investicijų, jaunas verslas pasinaudojo ir „Invegos“ „Startuok“ programa: gavo 105.000 Eur paskolą.

„Šią paskolą panaudojome pagrindinei įrangai, reikalingai gamybai įsigyti: pradedant nuo sandėliavimo stelažų, krautuvų ar surinkimo stalų ir įrankių, taip pat įsigijome krovininį automobilį, kuriuo atsivežame ir pristatome įrangą klientams. O labiau specializuota mums reikalinga įranga yra serverių: jos reikia ir mūsų siūlomai saugaus duomenų valymo paslaugai, ir pirmajam gamybos etapui, kuriame specializuotoje serverinėje išvalome visą įrangą, visas duomenų laikmenas“, – pradines investicijas apžvelgia jis.

Straipsnis, publikuotas Verslo Žinių portale.

 

Atnaujinti įrenginiai -

tai puikios ar labai geros būklės įrenginiai, kurie visi, įskaitant jo jungtis, komponentus yra pilnai veikiantys. Kiekvieną produktą mes profesionaliai išardome, išvalome, patikriname visus jo komponentus, jei reikia, pakeičiame naujesniais, galingesniais ir vizualiai atnaujiname prekinę išvaizdą. Įranga gali turėti likusių nežymių kosmetinių naudojimo žymių (jei jų nepavyksta panaikinti) ar kitų darbui netrukdančių defektų. Visiems įrenginiams suteikiame garantiją.

Prenumeruok naujienlaiškį

ir gauk 5% nuolaidą pirmam apsipirkimui, o taip pat daugiau sužinok apie atnaujintus įrenginius bei gauk specialius pasiūlymus.